پرینت

مسابقه معماربرتر سال 96

نوشته شده توسط Super User. Posted in بدون مجموعه

 

پنجمین دوره مسابقه معمار برتر

 

۱) پیشینه

مسابقه معمار برتر با هدف تشویق دانشجویان معماری برای طراحی معماری مبتنی بر ایده‌ پردازی و خلاقیت از سال 1392 توسط مرکز معماری ایران و همکاری صاحب نظران معماری و شهرسازی برگزار می‌شود. 

موضوع خلاقیت و ایده و آنچه باعث ایجاد نظر، و بینش در میان دانشجویان معماری می‌شود، امری است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. به همین خاطر برگزار کنندگان و شورای سیاست‌گذاری مسابقه معمار برتر، موضوع مسابقه را هر سال با در نظر گرفتن مقوله خلاقیت و مسأله کاوی و با تأکید بر اصلاح وضع موجود و ساماندهی معماری موجود انتخاب می‌کنند.

 

 

۲)  پنجمین دوره مسابقه معمار برتر 1396

حادثه آتش سوزی ساختمان پلاسکو یکی از غم انگیز ترین حوادث ساختمانهای شهری در سی سال گذشته کشورمان بود. 

ساختمان 54 ساله پلاسکو که نمادی از آغاز شهرسازی و معماری مدرن کشورمان بود در میان بهت و حیرت و غرق در شعله های آتش فروریخت…

پلاسکو فرو ریخت و پرسش های اساسی در مورد وضعیت ساختمان های قدیمی شهر تهران از منظر معماری و سازه و ایمنی بر روی خرابه های آن جوانه زد.

با توجه به گستردگی و اهمیت موضوع این ساختمان شورای سیاستگذاری مسابقه معمار برتر سال ۱۳۹۶ ، موضوع مسابقه را به این مهم اختصاص دادند.

در این رابطه با توجه به فعالیت های انجام شده در رابطه با طراحی ساختمان پلاسکو ، شورای سیاستگذاری از منظر دیگری به مسئاله پلاسکو توجه کرد و موضوع مسابقه را طراحی یک المان موقت در سایت پلاسکو مد نظر قرار داد.

این المان موقت می تواند تا زمان ساخت ضمن کمک به زیبایی بصری سایت ، از جنبه های مختلف به حادثه پلاسکو بپردازد.

 

3) عنوان مسابقه :

تا پلاسکو …

طراحی المان موقت در سایت ساختمان پلاسکو

 

4)  مشخصات سایت:

سایت در نظر گرفته شده برای طراحی این مسابقه ، بخش جنوب غربی از سایت مجموعه تجاری پلاسکو واقع در خیابان جمهوری تهران می باشد.

ابعاد این سایت  ۳۱/۹ * ۲۹/۶ متر می باشد که در کد ارتفاعی ۵/۵- متر از سطح خیابان قرار دارد.

ورود به سایت فقط از طریق ضلع منتهی به خیابان جمهوری میسر و سایر اضلاع سایت مسدود است.

قوانین مسابقه این آزادی عمل را به شرکت کنندگان می دهد که با در نظر گرفتن و یا در نظر نگرفتن وضع موجود – که برخی از تصاویر آن به پیوست آمده است ، نسبت به برنامه ریزی و طراحی موضوع اقدام نمایند.

پیشنهاد می گردد جهت شناخت بهتر موضوع ، علاوه بر مطالعات میدانی ، تصاویر فیلم های موجود در فضاهای مجازی و … نیز بررسی گردد.

دریافت فایل یک

دریافت فایل دو

 

5) مدارک لازم جهت ثبت نام :

توجه مهم :

کلیه دانشجویان مقاطع کاردانی ،کارشناسی، کارشناسی ارشد و دکتری در رشته های معماری ، نقاشی ، مجسمه سازی و گرافیک می توانند در مسابقه شرکت نمایند.

کپی کارت ملی و کارت دانشجویی شرکت کنندگان (در صورت شرکت در مسابقه به صورت تیمی اطلاعات کلیه ی افراد تیم باید ارسال گردد.)

 

 

 

۶) ملاحظات پیشنهادی به شرکت کنندگان مسابقه :

وضع موجود سایت می تواند حفظ گردد و یا هرگونه دخل و تصرف در کد ارتفاعی کف آن صورت گیرد.

طراح در استفاده از انواع مدیا جهت انتقال ایده خلاقه خود آزاد است. محصول طراحی فضایی موقت است که میتواند به صورت یک پروژه هنری مفهومی ، اینستالیشن یا چیدمان ، حجم معماری ، طراحی نور و صدا و یا ویدیو و یا تلفیق ابزار مختلف باشد که نهایتا به خلق فضایی تاثیر گذار در این بخش از شهر منجر  شود.  

المان طراحی شده می تواند از جنبه های متفاوتی یادآور ساختمان پلاسکو و یا حادثه پلاسکو باشد. ،  طرح میتواند به موضوعاتی نظیر : خاطره جمعی مردم از گذشته ساختمان، روایت تاریخی شکل گیری پلاسکو در کانتکست تهران، قربانیان حادثه پلاسکو،  ارزشگذاری فداکاری آنش نشانان، چشم انداز آینده پلاسکو و یا هر موضوع خلاق در ارتباط با این سایت و ساختمان قبلی یا تصویر آینده آن بپردازد و پروژه میتواند اهدافی نظیر اطلاع رسانی – ارتباط با مردم – انعکاس نظرات مردم پیشگیری خطرات مشابه – یادآوری خصوصیات گذشته سایت– آموزش ایمنی به کودکان – یادبود آتش نشانان و یا اهدافی مرتبط با موضوع را دنبال نماید. 

در کلیه پروژه های ارائه شده مسئاله موقتی بودن پروژه لحاظ گردد.

در صورت امکان تیم های شرکت کننده دانشجویی تلفیقی از معماری و هنر های تجسمی باشد.

شیوه ارائه آزاد است و شرکت کنندگان می توانند به صورت دستی و یا کامپیوتری و یا در تلفیق با هنر های تجسمی دیگر ارائه نمایند. 

ایده ، خلاقیت و مهارت در پرداختن به ایده اولیه از عوامل مهم ارزیابی پروژه ها خواهند بود.

در طراحی ارائه شده مشاهده اثر توسط ناظر در روز و شب لحاظ شود.

 

7) مشخصات مدارک تحویلی جهت شرکت در مسابقه :

حداقل ۲ شیت (حداکثر سه شیت) در قطع 50*70  در قالب فوم بورد می باشد که میتوانند همگی افقی یا عمودی باشند.

ترکیب محتویات شیت ها آزاد می باشد.

یک پاکت A4 شامل پرینت رنگی شیت ها در قطع A4 و یک CD با محتوای فایل تمام شیت ها با فرمت Jpeg و نیز فایل پاور پوینت شناسنامه اثر و شرکت کنندگان که می بایست شرکت کنندگان نسبت به کامل کردن و درج اطلاعات اثر و خود در آن اقدام نمایند. 

جهت دریافت فایل پاور پوینت کلیک کنید

شرکت کنندگان می توانند به مدت دو دقیقه از هر گونه Multi Media نظیر فیلم ، صوت و … جهت ارائه بهتر ایده طرح استفاده نمایند و ضمیمه پاکت ارسالی نمایند. (اختیاری است)

ارائه ماکت اختیاری است.

توجه مهم : عدم رعایت موارد شماره ۱ و ۳ به حذف شدن اثر قبل از داوری می انجامد در ارائه دقت کامل فرمایید.

یادآوری بسیار مهم :

درج هر گونه شماره ، کد و یا علامتی که بی نام بودن اثر را زیر سوال برد و امکان تشخیص هویت گروه های شرکت کننده را فراهم کند ، از ورود به مرحله داوری باز مانده و حذف میگردند.

 

۸) نحوه ثبت نام :

علاقمندان جهت شرکت در مسابقه می توانند از طریق لینک ثبت نام آنلاین اقدام به ثبت نام در پنجمین دوره مسابقه معماربرتر نمایند.

در این مرحله در پایان تکمیل فرم آنلاین ، کد تایید ثبت نام از طریق سامانه پیام کوتاه مرکز معماری ایران به شماره موبایل ثبت شده در فرم ثبت نام ارسال می گردد.

این کد به منزله ثبت نام قطعی شماست.

توجه : در صورت تکمیل فرم و مراحل ثبت نام و عدم ارسال کد ثبت نام با شماره 43913000 داخلی 108 (آقای حجت عرب) تماس حاصل نمایید و ثبت نام خود را کامل نمایید.

 

۹) زمان و نحوه تحویل مدارک و آثار :

کلیه گرو‌های شرکت کننده بایستی طبق تقویم مسابقه و زمان مقرر تحویل آثار، مدارک و شیت‌های خود را به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند. در تحویل و ارسال آثار به دبیرخانه ، لازم است نکات زیر دقیقاً رعایت گردد:

زمان ارسال آثار و مدارک از ۱۴ بهمن ۱۳۹۶ لغایت ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ می باشد.

آخرین مهلت ارسال آثار و مدارک ۴ اسفند ۱۳۹۶ می باشد و این زمان تمدید نخواهد شد.

آثاري که پس از موعد تحویل دریافت شوند داوري نخواهند شد.

لازم است در بسته بندي آثار دقت لازم به عمل آید تا آثار به صورت سالم به دست دبیرخانه برسد. دبیرخانه مسابقه از پذیرش مدارك آسیب دیده، اعم از بسته های پاره شده و مخدوش و مانند آن معذور خواهد بود.

 کلیه شرکت کنندگان بایستی مدارک تحویلی شامل اثر و ضمائم آن که در بند 7 به آن اشاره شد را به صورت کامل هنگام تحویل به دبیرخانه ارائه کنند. لذا دبیرخانه ی مسابقات از تحویل آثاری که موارد فوق الذکر را رعایت  نکرده باشد خودداری می نماید.

 شرکت کنندگان پس از تحویل مدارک، رسید تحویل را از دبیرخانه دریافت خواهند کرد.

کد پستی : 1586864613

نشانی: تهران -خیابان شهید بهشتی- خیابان قائم مقام فراهانی - کوچه دهم - پلاک 18 - مرکز معماری ایران

 

۱۰) زمان و نحوه تحویل مدارک و آثار :

داوری در دو مرحله صورت می گیرد :

مرحله مقدماتی : 

بررسی کلیه آثار ارسالی و ارزیابی آنها و انتخاب ۳ اثر برتر.

مرحله نهایی :

در روز اختتامیه مسابقه ضمن نمایش آنها  ، ۳ اثر برتر در حضور داوران و مدیر مسابقه ، به مدت ۲۰ دقیقه امکان معرفی و دفاع نهایی از اثر ارسالی خود را دارند.

هیئت داوران پس از ارائه معرفی آثار توسط طراحان و نقد آثار نفرات اول تا سوم را انتخاب می نمایند

توجه : نمایشگاهی از آثار برتر ارسالی در روز همایش برگزار خواهد شد.

زمان اعلام نتایج نیمه اول اسفند ۱۳۹۶ خواهد بود.

 

۱۱) تقویم مسابقه :

زمان ثبت نام مسابقه : 15 آذر لغایت 30 دی ماه 1396 و آخرین مهلت 30 دی خواهد بود.

زمان تحویل آثار : 14 بهمن 1396 لغایت ۲۸ بهمن ۱۳۹۶ و آخرین مهلت ۲۸ بهمن خواهد بود.

داوری و نمایشگاه آثار منتخب : نیمه اول اسفند ۱۳۹۶

 

12) هیئت داوران و مدیر مسابقه :

حبیبه مجد آبادی، معمار

مهرداد ایروانیان، معمار

علی هنرور، مجسمه ساز

مدیر مسابقه : دکتر کامران افشار نادری

دبیر اجرایی : دکتر سعید فراهانی

 

13) جوایز مسابقه :

نفر / تیم اول … 70/000/000 ریال (35/000/000 ریال نقد و 35/000/000 ریال اعتبار کارت باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران

نفر / تیم دوم … 45/000/000 ریال (20/000/000 ریال نقد و 25/000/000 ریال اعتبار کارت باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران

نفر / تیم سوم … 30/000/000 ریال (10/000/000 ریال نقد و 20/000/000 ریال اعتبار کارت باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران

 

 در صورت ثبت نام گروهی مشخصات اعضای گروه بصورت جداگانه وارد شود.

 

مهلت ثبت نام به پایان رسیده است 

پرینت

مسابقه معماربرتر سال ۹۵

نوشته شده توسط Super User. Posted in بدون مجموعه

مسابقه دانشجویی معمار برتر

مسابقه دانشجویی معمار برتر با هدف تشویق دانشجویان معماری برای طراحی معماری مبتنی بر ایده‌ پردازی و خلاقیت از سال 1392 توسط مرکز معماری ایران و همکاری صاحب نظران معماری و شهرسازی برگزار می‌شود.
موضوع خلاقیت و ایده و آنچه باعث ایجاد نظر، و بینش در میان دانشجویان معماری می‌شود، امری است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. به همین خاطر برگزار کنندگان و شورای سیاست‌گذاری مسابقه معمار برتر، موضوع مسابقه را هر سال با در نظر گرفتن مقوله خلاقیت و مسأله کاوی و با تأکید بر اصلاح وضع موجود و ساماندهی معماری موجود انتخاب می‌کنند.
اولین دوره مسابقه دانشجویی معمار برتر با موضوع ساماندهی بام‌های مسکونی در سال ۱۳۹۲ و با داوری آقایان کامران افشارنادری، علیرضا تغابنی، فرهام مقدم راد و رضا نجفیان و دومین دوره مسابقه نیز در سال ۱۳۹۳ با موضوع طراحی و ساماندهی نماهای شهری و با داوری خانم حبیبه مجدآبادی و  آقایان رضا مفاخر و بهرام کلانتری برگزار شد. سومین دوره ی مسابقه معمار برتر نیز با موضوع معماری فضاهای مرده ی مسکونی در سال 1394 با مدیریت دکتر افشار نادری و تیم داوری دکتر شهاب میرزاییان، مهندس فرهام مقدم راد و مهندس سارا کلانتری برگزار گردید.


چهارمین دوره ی مسابقه دانشجویی معمار برتر 1395

زندگی روزمره همیشه ابعادی کوچک و ملموس دارد. با گسترش ابعاد فیزیکی شهر نه تنها ابعاد واقعی محیط زیست روزمره شهروندان گسترش نمی یابد، بلکه شهر به فضاهای خرد بیشتری نیازمند می شود. گذشته از اهمیت کاربردی روزافزون فضاهای خرد در شهرهای بزرگ، نباید از نقشی که آن ها در شکل دادن به سیمای شهر بازی می کنند غافل بود. خرد فضاها زوائد شهری و فضاهای مرده شهری  نیستند بلکه برعکس به دلیل کوچک بودن فرصت های خوبی برای تجربه کردن صدها راه خلاقانه و ابداعی و تشویق طراحان مبتکر و همچنین فرصتی برای پاسخگویی به نیاز به تنوع و بهره وری زیبایی شناختی از شهر پدید می آورند. یک نمونه از فضاهای مرده شهری فضای زیر  پل ها و خیابان های شهری است.

پل های بزرگراه ها و خیابان های شهری گذشته از کاربری مهم ترافیکی که  به عهده دارند، فضاهای وسیع سرپوشیده ای را به وجود می آورند که گاه مانند پل سید خندان، به طرزی تقریبا سازماندهی شده، مورد استفاده ی مردم قرار می گیرند. این تجربه نشان می دهد که می توان از این فضاها برای برخی از این کاربری ها_ البته اندیشیده_ سود جست و حتی با تمهیداتی چهره تکنولوژیک و ناهنجار آنها را تا حدی تلطیف کرد.


با توجه به آنچه در بالا گفته شد شورای سیاست‌گذاری مسابقه معمار برتر سال ۱۳۹5، موضوع مسابقه امسال را در ادامه روند مسابقات سه سال قبل (سال ۹۲ با موضوع ساماندهی بام‌ها ، در سال ۹۳ با موضوع طراحی نماهای شهری و در سال 94 با موضوع معماری فضاهای مرده مسکونی برگزار شد) ساماندهی و ارتقاء کیفیت فضاهای مرده شهری انتخاب نموده است.

 

 

 

عنوان مسابقه :

طراحی خرد فضا های مرده ی شهری

 

مشخصات سایت :

سایت مورد نظر ، فضای زیر پل پارک وی واقع در منطقه ی ۱ شهر تهران در بخش شرقی به مساحت تقریبی 920 مترمربع می باشد که مشخصات آن در دو شیت به پیوست ارائه گردیده جهت دريافت فايل كليك كنيد

شرکت کنندگان با توجه به ملاحظات ذکر شده در شرایط مسابقه نسبت به طراحی سایت فوق الذکر اقدام و مطابق با شرح مدارک تحویلی در مسابقه شرکت نمایند.

 

 مشخصات مدارک تحویلی  برای شرکت در مسابقه:

توجه :

·      تعداد شیت ها حداکثر سه شیت افقی در اندازه ی 70 *50 و به صورت شاسی (فوم برد) می باشد.

 

1.       شیت اول: کانسپت (اسکیس، توضیحات، دیاگرام و ...)

2.       شیت دوم: تصاویر سه بعدی

3.       شیت سوم: پلان، مقاطع، جزییات، اگزونومتری ( در صورت نیاز) و ادامه تصاویر سه بعدی

4.       یک پاکت A4 شامل پرینت هر سه شیت در کاغذ A4و یک CD با محتوای فایل تمام شیت‌ها (فرمت JPEG) و پاورپوینت مخصوص تحویل آثار را به دبیر خانه تحویل دهند.

 

 

توجه :

·        پاورپوینت مذکور در سایت مرکز معماری ایران قابل دریافت است. این پاورپوینت محدود و بسته شده است و تنها بایستی شرکت کنندگان نام  و مشخصات و عکس خود را به همراه عکس شیت‌های خود در آن بارگذاری کنند. (جهت دریافت پاورپوینت کلیک کنید)

 

5.       کپی کارت ملی و کارت دانشجویی شرکت کنندگان (در صورت شرکت در مسابقه به صورت تیمی اطلاعات کلیه ی افراد تیم باید ارسال گردد.)

یادآوری های ضروری :

1.       درصورتیکه شرکت کننده در کمتر از سه شیت پروژه را تحویل نماید می بایست کلیه موارد ذکر شده را لحاظ کند.

2.       لازم نیست تمام فضاهای زیر پل طراحی شود.

3.       المان کروی موجود در سایت می تواند حذف شود.

4.       شرکت کننده می تواند برای زیر پل کاربری خاص پیشنهاد دهدیا فقط برخورد زیبا سازی با زیر پل داشته باشد.

5.       به محل تردد پیاده از عرض خیابان توجه شود.

6.       بدنه زیرین پل می تواند  با افزودن عناصری متناسب با طرح پیشنهادی، بهسازی شود.

7.       در طراحی می توان کف سازی، تغییر شکل ظاهری ستون و سطح زیرین پل، افزودن عناصر معمارانه یا طبیعی (آب، فضای سبز)، نورپردازی، عناصر بصری و غیره را لحاظ کرد.

8.       شیوه ارائه آزاد است و شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت دستی و یا کامپیوتری طرح خودشان را ارائه دهند.

 

 

توجه بسیار مهم :

بر روي شیت ها از درج هرگونه آرم، لوگو و یا نشان هاي که بی نامی مدارك را به مخاطره اندازد و امکان تشخیص هویت گروه هاي شرکت کننده را فراهم کند جداً خودداري شود. آثاري که این قانون را نقض نمایند داوري نخواهند شد.

 

ملاحظات پیشنهادی جهت شرکت کنندگان در مسابقه :

1.       با توجه به قرار گیری فضای زیر پل در میان مسیرهای تردد پر ترافیک خودرو، از ایجاد فعالیت های تشدید کننده تردد پیاده به نحوی که عبور و مرور را مختل کند اجتناب شود.

2.       راه حل های الگویی و قابل اشاعه به لحاظ مفهومی (نه تکرار) اولویت دارند.

3.       به چگونگی حضور انسان در فضای جدید توجه شود. عموما در فضاهای عمومی، فضاها و امکانات بر اساس پتانسیل های آن ها مورد استفاده قرار می کیرند نه لزوما کاربری های تعریف شده برای آن ها.

4.       توجه به نورپردازی شبانه از موضوعات مهم در طراحی است.

5.       پروژه جدید در صورت امکان، پل را به عنوان یک عنصر زیربنای شهری ارزش گذاری کند.

6.       چنانچه خرد فضاهای مرده شهر مورد طراحی و مناسب سازی قرار گیرند، مجموعه اینها می تواند با کمترین هزینه ای هویت جدیدی را به شهر اضافه کند.

7.       ایده، خلاقیت و مهارت در پرداختن به ایده اولیه از عوامل مهم ارزیابی پروژه ها هستند.

 

 

 

 

نحوه ی ثبت نام :

 

علاقمندان جهت شرکت در مسابقه می توانند از طریق لینک ثبت نام آنلاین ، اقدام به ثبت نام در چهارمین مسابقه ی معمار برتر نمایند.

در این مرحله در پایان تکمیل فرم آنلاین ، کد تایید ثبت نام از طریق سامانه ی پیام کوتاه مرکز معماری ایران به شماره ی موبایل ثبت شده در فرم ثبت نام ارسال می گردد.

بدیهی است ارسال این کد به منزله ی ثبت نام قطعی می باشد.

 

 

توجه :

1.        در صورت تکمیل فرم و مراحل ثبت نام و عدم ارسال کد ثبت ، با شماره ی 43913000-21 داخلی 108 تماس حاصل نمایید و ثبت نام خود را تکمیل کنید.

2.       از درج این کد بر روی شیت ها و آثار ارسالی خودداری کنید.

 

نحوه ی تحویل آثار و مدارک :

کلیه گرو‌های شرکت کننده بایستی طبق تقویم مسابقه و زمان مقرر تحویل آثار، مدارک و شیت‌های خود را به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند. در تحویل و ارسال آثار به دبیرخانه ، لازم است نکات زیر دقیقاً رعایت گردد:

1.       آثاري که پس از موعد تحویل دریافت شوند داوري نخواهند شد.

2.       لازم است در بسته بندي آثار دقت لازم به عمل آید تا آثار به صورت سالم به دست دبیرخانه برسد. دبیرخانه مسابقه از پذیرش مدارك آسیب دیده، اعم از بسته های پاره شده و مخدوش و مانند آن معذور خواهد بود.

3.       کلیه شرکت کنندگان بایستی مشخصات 5 بندی مدارک تحویلی توسط شرکت کنندگان که در بالا به آن اشاره شد را کامل تحویل نمایند. لذا دبیرخانه ی  مسابقات از تحویل آثاری که هر 5 بند مدارک ارسالی را رعایت  نکرده باشد خودداری می نماید.

4.       شرکت کنندگان پس از تحویل مدارک، رسید تحویل را از دبیرخانه دریافت خواهند کرد.

داوری و اعلام نتایج :

پس از پایان زمان مقرر در خصوص تحویل آثار ، هییت داوران با حضور مدیر مسابقه داوری آثار را در روز مشخص شده با حضور نماینده دبیرخانه دائمی مسابقات معماری و شهرسازی وزارت راه و شهرسازی انجام می دهند.

نتایج مسابقه در روز اختتامیه که از قبل از طریق سایت مرکز معماری ایران اطلاع رسانی خواهد شد ، طی برگزاری یک همایش به همراه نمایشگاه آثار منتخب اعلام می گردد.

زمان اعلام نتایج هفته ی اول اسفند ماه 1395 می باشد.

 

 

توجه:

شرکت کنندگان محترم ساکن شهرستان ها می توانند آثار خود را بدون پرداخت هیچگونه مبلغی به دبیرخانه های واقع در نمایندگی های مرکز معماری ایران در سراسر ایران تحویل دهند.

 

تقویم مسابقه

-  اعلام عمومی مسابقه (هفته اول آذر ماه ۱۳۹5)

-  زمان ثبت نام ( از زمان اعلام عمومی تا 30 دی ماه ۱۳۹۵)

-  زمان تحویل آثار(14 بهمن ۱۳۹۵ تا 23 بهمن ۱۳۹۵)

-  داوری و نمایشگاه آثار منتخب (نيمه اول اسفند ۱۳۹۵)

 

هیئت داوران

آقای مهندس فیروز فیروز

آقای مهندس هومن بالازاده

آقای دکتر کاوه بذرافکن

آقای دکتر سعید فراهانی

 

مدیر مسابقه

آقای دکتر کامران افشارنادری

 

جوایز:

نفر اول مبلغ 70/000/000 ریال   (45/000/000 ریال نقد ، 25/000/000 ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)

نفر دوم مبلغ 45/000/000 ریال  (25/000/000  ریال نقد، 20/000/000 ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)

نفر سوم مبلغ 30/000/000 ریال (15/000/000  ریال نقد ،15/000/000 ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)

 

 در صورت ثبت نام گروهی مشخصات اعضای گروه بصورت جداگانه وارد شود.

 

 

 

پرینت

مسابقه دانشجویی معمار برتر ۹۴

نوشته شده توسط Super User. Posted in بدون مجموعه

مسابقه دانشجویی معمار برتر


مسابقه دانشجویی معمار برتر با هدف تشویق دانشجویان معماری برای طراحی معماری مبتنی بر ایده‌ پردازی و خلاقیت از سال 1392 توسط مرکز معماری ایران و همکاری صاحب نظران معماری و شهرسازی برگزار می‌شود.
موضوع خلاقیت و ایده و آنچه باعث ایجاد نظر، و بینش در میان دانشجویان معماری می‌شود، امری است که کمتر به آن پرداخته می‌شود. به همین خاطر برگزار کنندگان و شورای سیاست‌گذاری مسابقه معمار برتر، موضوع مسابقه را هر سال با در نظر گرفتن مقوله خلاقیت و مسأله کاوی و با تأکید بر اصلاح وضع موجود و ساماندهی معماری موجود انتخاب می‌کنند.
اولین دوره مسابقه دانشجویی معمار برتر با موضوع ساماندهی بام‌های مسکونی در سال ۱۳۹۲ و با داوری آقایان کامران افشارنادری، علیرضا تغابنی، فرهاد مقدم و رضا نجفیان و دومین دوره مسابقه نیز در سال ۱۳۹۳ با موضوع طراحی و ساماندهی نماهای شهری و با داوری خانم حبیبه مجدآبادی و  آقایان رضا مفاخر و بهرام کلانتری برگزار شد.

 

 

مسابقه دانشجویی معمار برتر سال 94


مرکز معماری ایران مسابقه دانشجویی معمار برتر سال 1394 را با رویکرد خلاقیت و ایده پردازی دانشجویان معماری و با موضوع ساماندهی معماری مسکونی وضع موجود شهرهای ایران برگزار می کند.
علت انتخاب موضوع
در سالهای اخیر تعریف خانه کلنگی تغییر پیدا کرده است با توجه به اینکه در گذشته ،عنوان خانه کلنگی برای ساختمانهای با طول عمر حداقل بیش از 35 سال به کار برده میشد، اکنون در محله های مختلفی از شهر، شاهد تخریب ساختمان هایی هستیم که بیش از 10 سال از عمر مفید آنها نمیگذرد.دامنه این تخریب و نوسازی محدود به ساختمانهای کلنگی و یا بافت فرسوده نیست و چه بسیار ساختمان های چند طبقه (3 تا 5 طبقه) و مقاومی که با هدف ساخت ساختمانی بلند و یا مجتمعی تخریب شده اند. به خصوص اگر این زمینه ها در مناطق بالای شهر و به اصطلاح ارزش افزا قرار گرفته شده باشد.
چرخه تبدیل خانه های کلنگی به آپارتمان های نوساز سبب شده است تا تخریب خانه های مسکونی با عمر کم در شهرهای مختلف امری معمول و متداول باشد. تخریب های بی رویه تبعات و آثار منفی بسیاری همچون تبدیل جای جای شهر به کارگاه ساختمانی، کاهش امنیت اجتماعی، تخریب محیط زیست و از همه مهمتر جا به جایی مداوم محیط زندگی شهروندان است که این آخرین منجر به نابودی هویت فرهنگی محله برای ساکنان آنهاست و مفهوم محله و زندگی جمعی را دگرگون کرده است.
بسیاری از ساختمان های مسکونی، ساختمانه هایی با قدمت 30 تا 50 سال است که از زمان تصویب طرح جامع فرمانرویان تهران برجای مانده است. بناهای ارزشمندی که متعلق به دهه 50 تا 70 است.شاید بتوان با تدبیرهای معمارانه و هزینه های اندک ساختمان های با ارزش موجود را حفظ نمود و از تخریب بی رویه جلوگیری کرد.

با توجه به آنچه در بالا گفته شد شورای سیاست‌گذاری مسابقه معمار برتر سال ۱۳۹۴، موضوع مسابقه امسال را در ادامه روند مسابقات دو سال قبل (سال ۹۲ با موضوع ساماندهی بام‌ها و در سال ۹۳ با موضوع طراحی نماهای شهری برگزار شد) و با هدف باززنده سازی و ارتقاء کیفیت مشاعات فضاهای موجود خانه‌های مسکونی انتخاب نموده است
موضوع مسابقه
پروژه ای که موضوع آن به مسابقه گذاشته شده است معماری فضاهای مرده نام دارد. منظور هیئت برگزاری و شورای سیاست گزاری مسابقه معمار برتر از فضاهای مرده، مشاعات (فضاهای مشترک میان واحدهای مجزا) ساختمانی مسکونی است، مشاعات فضاهایی مانند پلکان، پاسیو، بام، حیاط، ورودی، پیلوت و ... است. شرکت کنندگان بایستی ساختمانی مسکونی با حداقل سه طبقه را انتخاب کنند، ساختمان مسکونی مذکور هیچ محدودیتی برای شهر و یا اندازه و ... ندارد .
آنچه از شرکت کنندگان در این مسابقه انتظار می رود تحلیل موقعیت بنا، تحلیل کالبدی وضع موجود، طراحی مشاعات و طراحی جزئیات فضاهای مذکور است. معیار انتخاب طرح‌های برگزیده برای هیئت داوران  خلاقیت در ساماندهی و احیای فضاهای مرده و بی روح موجود است.
توجه:
لازم به ذکر است که تنها شرط شرکت در مسابقه دانشجویی معمار برتر دارا بودن کارت دانشجویی معتبر می باشد و کلیه حقوق مادی و معنوی شرکت‌کنندگان و آثار آنها محفوظ است و طرح‌های رسیده در هیچ پروژه ای اجرا نخواهد شد.

مدارک طرح و مشخصات آن


کلیه شرکت‌کنندگان بایستی مدارک طرح را در قالب ۳ شیت با چیدمان قائم (عمودی) با اندازه ۵۰ در ۷۰ سانتی متر به صورت شاسی (فوم برد)  در زمان مقرر، تحویل دبیرخانه مسابقه دهند.
-  شیت اول: تحلیل و شناخت
تحلیل کالبدی وضع موجود (کروکی موقعیت بنا، پلان‌ها، چند تصویر از وضع موجود)| کانسپ طراحی| دیاگرام‌های روند طراحی
-  شیت دوم: طراحی معماری مشاعات
پلان‌ها| مقطع طولی و عرضی| مدل سه بعدی
-  شیت سوم: طراحی جزئیات
بزرگنمایی دو بخش شاخص طرح به گونه‌ای که جزئیات فضایی مشخص باشد و گویای کانسپت کلی طرح باشد.

توجه:
- بایستی توضیحات نوشتاری در کنار مدارک  در شیت‌ها آورده شود.
-  شیوه ارائه آزاد است و شرکت‌کنندگان می‌توانند به صورت دستی و یا کامپیوتری طرح خودشان را ارائه دهند.
-  همچنین لازم است بر روي شیت ها از درج هرگونه آرم، لوگو و یا نشان هاي که بی نامی مدارك را به مخاطره اندازد و امکان تشخیص هویت گروه هاي شرکت کننده را فراهم کند جداً خودداري شود. واضح است آثاري که این قانون را نقض نمایند داوري نخواهند شد.
چگونگی تحویل مدارک و ثبت در دبیرخانه
کلیه گرو‌های شرکت کننده بایستی طبق تقویم مسابقه و زمان مقرر تحویل آثار، مدارک و شیت‌های خود را به دبیرخانه مسابقه تحویل دهند. در ارسال آثار به دبیرخانه ، لازم است نکات زیر دقیقاً رعایت گردد:
-  آثاري که پس از موعد تحویل دریافت شوند داوري نخواهند شد.
-  لازم است در بسته بندي آثار دقت لازم به عمل آید تا آثار به صورت سالم به دست دبیرخانه برسد. دبیرخانه مسابقه از پذیرش مدارك آسیب دیده، اعم از بسته های پاره شده و مخدوش و مانند آن معذور خواهد بود.
-  کلیه شرکت کنندگان بایستی علاوه بر تحویل سه شیت با مشخصات مقرر شده، یک پاکت A4 شامل پرینت هر سه شیت در کاغذ A4و یک   CDبا محتوای عکس تمام شیت‌ها و پاورپوینت مخصوص تحویل آثار را به دبیر خانه تحویل دهند. همچنین مدرکی مانند فتوکپی کارت دانشجویی  یا مدرکی که دانشجو بودن شرکت‌کنندگان را  معلوم کند باید در پاکت تحویل قرار داده شود.
پاورپوینت مذکور در سایت مرکز معماری ایران قابل دریافت است. این پاورپوینت محدود و بسته شده است و تنها بایستی شرکت کنندگان نام  و مشخصات و عکس خود را به همراه عکس شیت‌های خود در آن بارگذاری کنند.
-  شرکت کنندگان پس از تحویل مدارک، کد و رسید تحویل را از دبیرخانه دریافت خواهند کرد.
توجه:
- شرکت کنندگان محترم ساکن شهرستان ها می توانند آثار خود را بدون پرداخت هیچگونه مبلغی به دبیرخانه های واقع در نمایندگی های مرکز معماری ایران در سراسر ایران تحویل دهند.

تقویم مسابقه
-  اعلام عمومی مسابقه (هفته دوم اسفند ماه ۱۳۹۴)
-  زمان ثبت نام ( از زمان اعلام عمومی تا ٣١ فروردین ۱۳۹۵)
-  زمان تحویل آثار(۲۷ اردیبهشت ۱۳۹۵ تا ٣١ اردیبهشت ۱۳۹۵)
-  داوری و نمایشگاه آثار منتخب (نيمه اول خرداد ۱۳۹۵)


هیئت داوران

دکتر علی وجدانی

دکتر شهاب میرزاییان مهابادی

مهندس سارا کلانتری


مدیر مسابقه
کامران افشارنادری
معمار، نظریه‌پرداز و منتقد معماری.
فارغ التحصیل معماری از ایتالیا
 
جوایز:
نفر اول مبلغ 100000000 ریال(75000000 ریال نقد ، 25000000ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)
نفر دوم مبلغ 70000000 ریال  (52500000 نقد، 17500000ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)
نفر سوم 50000000 ریال(37500000 ریال نقد ،12500000ریال کارت اعتباری باشگاه دانشجویان مرکز معماری ایران)
  

 

پرینت

مسابقه دانشجو معمار برتر

نوشته شده توسط Super User. Posted in بدون مجموعه

داوطلب محترم شرکت در مسابقه دانشجو معمار برتر

ثبت نام شما با موفقیت به پایان رسید ، کدشناسایی شما در کوتاهترین زمان ممکن به آدرس ایمیل شما ارسال می گردد.در صورت عدم دریافت ایمیل پوشه  Spamخود را چک نمایید.


با تشکر

مرکز معماری ایران

پرینت

مسابقه دانشجو معمار برتر سال 93

نوشته شده توسط Super User. Posted in بدون مجموعه

 

موضوع مسابقه : اصلاح نما

مرکز معماری ایران مسابقه دانشجو معمار برتر سال 93 را با همکاری سازمان نظام مهندسی استان تهران برگزار میکند:

• مقدمه:

مركز معمارى ايران، در راستاى مبانى مسابقه دانشجو معمار برتر سال ٩٢ که در سال گذشته با همکاری سازمان نظام مهندسی استان تهران برگزار گردید ، مسابقه سال ٩٣ را با هدف تشويق خلاقيت، ايده پردازى و توجه به محیطى كه در آن زندگى ميكنيم برگزار ميكند. در دنياى امروز بيشترين ارزش ها محصول ايده هاى نوين است. خلاقيت نيز يكى از اركان رشته معمارى است. مسابقات ايده نقش مهمى را در پيشبرد فرهنگ معمارى معاصر ايفا ميكنند. بسيارى از كارهاى برجسته يا اقدامات موثر در زمينه معمارى و طراحى شهرى از مسابقات ايده سرچشمه گرفته اند. در اين گونه رقابت ها شركت كنندگان نگرانى تحقق بخشيدن به ايده خود را نداشته، لذا مى توانند آزادانه حداكثر خلاقيت و فكر خود را به كار بگيرند. مسابقات ايده به طرح ها و كانسپت هايى مى انجامد كه ميتوانند سر مشقى براى اقدامات واقعى و عملى بعدى در عرصه ساخت و ساز باشند.

• هدف مسابقه:
در اين مسابقه نيز توجه ما معطوف به ساختمان هاى شهرى و مسائل آنها است و همچنانكه در مسابقه قبل نيز اتفاق افتاد، سعى داريم پيشنهاداتى اصلاحى را براى بهبود ساختمان سازى در گستره شهرى بررسى كنيم. هدف ارائه طرحى براى يك بناى شاخص و منحصر به فرد نيست، بلكه يافتن راه كار هايى است كه بتواند ساختمان هاى عمومى شهر را كه منظر شهرى را تشكيل مى دهند به لحاظ زيبايى شناسى ارتقأ بخشد. ابنيه مسكونى كه بخش اعظم آنها را ساختمان هاى آپارتمانى چند طبقه تشكيل مى دهند، بيشترين سهم را در شكل گيرى منظر و نماى شهرى دارند. نماى اصلى ابنيه كه از خيابانها و ديگر فضا هاى شهرى ديده ميشود، به همه شهروندان تعلق دارد، لذا بى توجهى به آن ، ضررى را متوجه عموم مردم ميكند. حداقل دو دهه است بحث نما هاى شهرى و منظر شهرى در تهران و در بعضى از شهر هاى ديگر ايران مطرح شده است و مجموعه قابل توجهى از مطالعات و ضوابط شهرى نيز تدوين شده است. در اينگونه اقدامات، حل مسئله نما هاى شهرى به عهده نهادهاى ذیربط گذاشته شده است. مسابقه مركز معمارى به دنبال يافتن راه حلى براى بهبود وضعيت نماى ابنيه از منظر طراحان و سازندگان ابنيه است.
موضوع مسابقه، پيشنهاد هاى طراحى براى اصلاح نماهاى ساختمان هاى آپارتمانى مسكونى شهرى (به انتخاب شركت كننده) با توجه به اصول طراحى به كار رفته در نماى موجود است.

ساختمان هاى مسكونى آپارتمانى در بافت شهرى که به طور مشخص مشكلات نماى شهرى داشته باشند
سه ساختمان كنار هم ، طرح براى يك،و دو يا سه نما باشد
همخوانى طرح ارائه شده با ابنيه اطراف سه ساختمان انتخاب شده مطرح نيست
هدف راه حل هاى اصلاح نما ها بدون تغيير،وتناسبات كلى بنا: عرض، ارتفاع و تعداد طبقات است
اقدامات بايد منحصر به بحث نما باشد و تغييرات اصلى بنا و كاربرى ها را در بر نداشته باشد
مبانى سبك شناسى و مصالح اصلى بنا را تغيير ندهد. براى مثال نماى شيشه اى با نماى سنگى جايگزين نشود. هدف اصلاح نما و نه حجم ساختمان است.
نماى جنوبى كه كنار معبر شهرى قرار گرفته مد نظر است
تعداد طبقات ٤ الى ٦ با احتساب طبقه همكف است.

نحوه تهيه مدارك و ارائه:

از شركت كنندگان خواسته ميشود نماى سه ساختمان مشابه كنار هم را عكاسى كرده و سپس با استفاده از تكنيك هاى دخل تصرف در تصاوير و اديت عكس، نماى آنها را، بدون دگرگون كردن مبانى سبك شناسى و تكنولوژى به كار رفته در بناى موجود اصلاح كند. اين اقدام ميتواند صرفأ با حذف عناصر زائد، تغيير شكل و يا اصلاح تناسبات عناصر موجود انجام پذيرد. شركت كننده در انتخاب ساختمان هاى مورد نظر آزاد بوده و ميتواند يك، دو يا هر سه نماى عكاسى شده را اصلاح كند. هدف ما از درخواست سه نما، توجه به هم نشينى نما هاى مختلف در يك بافت شهرى است. طراحان ميتوانند عناصر موجود نما را اصلاح يا بعضى از آنها را تكرار كنند ولى تغييرات اساسى كه از طراحى نما فراتر رود، نظير افزايش طبقات، تغيير تناسبات اصلى بنا يا جابجايى بازشو ها (كه مستلزم تغييرات اساسى در بنا است،) جايز نيستند. استفاده از رنگ و مصالحى كه مفهوم طرح اوليه را غير قابل شناسايى نكند نيز جائز است. طرح مورد نظر مسابقه اگرچه در ظاهر سطحى است، ليكن تمامى فرايند يك طرح كامل معمارى را كه به گفته لوكوربوزيه از پنج مرحله تشكيل شده است در بر مي گيرد: نگاه كردن، مشاهده كردن، ديدن، تصور كردن و ابداع كردن.

تصوير روبرو و دو تصوير جانبى متقارن از نماى سه ساختمان مسكونى مجاور هم تهيه شود. براى تهيه عكس هاى درخواستى، شركت كننده مجاز است از تكنيك پانوراما يا فتو كمپوزسيون استفاده كند. استفاده از لنز هايى كه پرسپكتيو كروى بوجود اورده يا تناسبات ساختمان را تحت الشعاع قرار بدهند مورد قبول نيستند.
تصاوير با رنگ طبيعى مورد استفاده قرار گيرند. تصاوير ساختمان ها و اصلاح آنها بايد كامل بوده و تمامى نما را شامل شود.
براى طراحى ميتوان از تكنيك هاى مختلف اديت تصاوير يا فتو مونتاژ استفاده كرد.
از شركت كنندگان خواسته ميشود جنسيت مصالح پيشنهادى براى اصلاحات را مشخص كنند.
كروكى و آدرس ساختمانهاى عكاسى شده در شيت قيد شود
تصاوير وضع موجود در پايين و طرح جديد در بالاى شيت قرار گيرد
اصلاحات روى هر سه عكس مقابل، و از كنار اعمال شوند

• ضوابط مسابقه:
1- شرکت کنندگان برای هر نما می بایست حداکثر 1 طرح ارائه دهند.
2- شرکت کنندگان می توانند از هر تکنیک و ترکیب تکنیک های مختلف برای ارائه ایده های خود استفاده نمایند.
3- شرکت کننده ها می توانند جهت هر نما حداکثر یک شیت ارائه نمایند.
4- شیت های ارائه شده باید بصورت چاپی و در ابعاد 100X70 و فوم بورد شده ، رنگی و افقی باشد .
5- هر شرکت کننده یک کد شناسایی دریافت می نماید این کد جهت اعلام برگزیدگان و برندگان مسابقه استفاده خواهد شد.
6- هر شرکت کننده موظف است در هنگام ارسال مدارک شناسایی کد شناسایی را در گوشه سمت راست و پایین شیت درج نماید ، شیت های ارائه شده می بایست فاقد امضا و نام شرکت کنندگان باشند.
7- مرکز معماری ایران حق استفاده از پروژه های ارسالی در نمایشگاه و چاپ را خواهد داشت. نام طراح در ذیل هر پروژه در هنگام چاپ و حضور در نمایشگاه در کنار پروژه ذکر می شود.


• شرایط ثبت نام:
1- مراجعه به سایت مرکز معماری ایران به ادرسwww.iacenter.ir جهت دریافت اطلاعات ،تکمیل فرم ثبت نام و دریافت کد شناسایی
2- اخذ مدارک مربوط به مسابقه از طریق سایت
توجه: شرایط مسابقه که شامل دریافت مدارک کامل مسابقه می باشد از تاریخ 93/8/20 از طریق سایت مرکز معماری ایران قابل دریافت می باشد .
توجه : ارائه کارت دانشجوئی در زمان تحویل طرحهای چاپی ضروری میباشد.
توجه: شرکت در مسابقه به صورت انفرادی و گروهی امکان پذیر می باشد.


• جوایزمسابقه:

جوایز زیر به نفرات برگزیده اول تا سوم هر پلان (جمعا 3 نفر) اعطا خواهد شد.

نفراول: 75.000.000ریال
نفردوم: 45.000.000 ریال
نفرسوم: 35.000.000 ریال

از کل مبلغ جوایز معادل 25 میلیون ریال اعتبار کارت عضویت مرکز معماری ایران می باشد.

• هیئت محترم داوران:

1- بهرام کلانتری
2- رضا مفاخر
3- حبیبه مجد آبادی


• شورای محترم راهبردی:

دکتر کامران افشار نادری
مهندس رضا نجفیان

• نحوه ارسال آثار :

شرکت کنندگان می توانند ، آثار خود را به صورت حضوری و یا از طریق پست به آدرس " تهران - خیابان قائم مقام فراهانی ، نرسیده به تقاطع شهید بهشتی ، خیابان دهم ، پلاک 18 ، مرکز معماری ایران " ارسال نمایند. همچنین شرکت کنندگان بایستی کپی کارت دانشجویی یا گواهی اشتغال به تحصیل خود را به همراه مشخصات فردی به ضمیمه و بدون الصاق قطعی به شیت ارسال نمایند.

"بدلیل مصادف شدن با ایام سوگواری و تعطیلات ماه صفر و عدم تحویل بموقع آثار توسط اداره پست در زمان پیش بینی شده مسابقه,مرکز معماری ایران جهت حصول اطمینان از دریافت آثار تمامی شرکت کنندگان, مهلت ارسال آثار را تا دهم دی ماه سال جاری تمدید نمود."

• برنامه زمانبندی:

شروع ثبت نام

ازتاریخ 93/08/20

دریافت آثار

از تاریخ 93/09/20 الی 93/10/10

مراسم داوری

93/10/27

مراسم اعلام و اهدا جوایز

از تاریخ 93/11/09

 
داوطلب محترم شرکت در مسابقه دانشجو معمار برتر ، بایستی پیش از شرکت در مسابقه فرم مربوط به ثبت نام را تکمیل نموده و کد شناسایی خویش را دریافت نماید ، برای کسانی که بصورت گروهی در مسابقه شرکت می کنند ، دریافت تنها یک کد کاربری کافی می باشد.کد شناسایی پس از تکمیل فرم به آدرس ایمیل شما ارسال می شود.

نام (*)
ورودی نامعتبر
نام خانوادگی (*)
ورودی نامعتبر
دانشگاه محل تحصیل (*)
ورودی نامعتبر
رشته تحصیلی (*)
ورودی نامعتبر
مقطع تحصیلی (*)
ورودی نامعتبر
ایمیل (*)
ورودی نامعتبر
موبایل (*)
ورودی نامعتبر
آدرس محل سکونت (*)
ورودی نامعتبر
کد امنیتی (*) کد امنیتی   تازه کردن
ورودی نامعتبر
  

 

 بازتاب خبری مسابقه دانشجو معمار برتر در بیش از 40 خبرگزاری رسمی کشور